Intel® Xeon® Scalable Processors
Intel® Xeon® Scalable processors feature built-in accelerators for more performance-per-core and unmatched AI performance, with advanced security technologies for the most in-demand workload requirements-all while offering the greatest cloud choice and application portability.
- Processor provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- Xeon Gold product line processor for better usability and increased efficiency
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 64 MB L2 + 60 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | No |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 60 MB |
| L2 Cache | 64 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 195 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4400/PC5-35200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 177.8°F (81°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

