Intel® Xeon® Gold Processors
- The Socket LGA-4677 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor for your convenience and optimal usage
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 4th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 37.50 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 37.50 MB |
| Thermal Design Power | 185 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

