Intel® Xeon® Gold Processors
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- Icosa-core (20 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 4th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 37.50 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | No |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 37.50 MB |
| Thermal Design Power | 145 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 206.6°F (97°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

