Intel® Xeon® Gold Processors
- The processor features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor for better usability and increased efficiency
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 4th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 30 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

