Intel® Xeon® Gold Processors
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- The Socket LGA-4189 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Icosa-core (20 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 3rd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.30 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 30 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 186.8°F (86°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

