Intel® Xeon® Gold Processors
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon Gold product line processor for your convenience and optimal usage
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 3rd Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 36 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.10 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4189 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 165 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

