INTEL® XEON® GOLD PROCESSORS
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- The processor features Socket 3647 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor for your convenience and optimal usage
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octadeca-core (18 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Processor with 2.60 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 36 |
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 185°F (85°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.