INTEL INSIDE®. RESPONSIVE DIGITAL SERVICES OUTSIDE.
The Intel® Xeon® processor E5 v4 family brings an evolutionary leap in performance and capabilities to your next-gen data center running on software defined infrastructure, supporting an agile cloud architecture and a highly-efficient traditional workload management.
- The Socket R3 LGA-2011 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.40 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Docosa-core (22 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 55 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Docosa-core (22 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.60 GHz |
| Processor Socket | Socket R3 LGA-2011 |
| L3 Cache | 55 MB |
| L2 Cache | 5.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| QuickPath Interconnect | 9.60 GT/s |
| Thermal Design Power | 145 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.