- The processor features Socket H4 LGA-1151 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon 3 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 8 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 3 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| L3 Cache | 8 MB |
| L2 Cache | 1 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 80 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.