INTEL® XEON® E PROCESSORS
Intel® Xeon® E processors deliver essential performance and advanced security technologies for entry server solutions, professional workstations, and secure cloud services. Available with integrated Intel® UHD Graphics and certifications for top workstation applications.
- The Socket H4 LGA-1151 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon E product line processor for better usability and increased efficiency
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.60 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| L3 Cache | 12 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 80 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 163.4°F (73°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.