- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Xeon 2.60 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Quad-core (4 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 2.60 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 12 MB |
| Thermal Design Power | 55 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

