INTEL® XEON® PROCESSORS
Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon Quad-core (4 Core) 2.60 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 2.60 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 12 MB |
| Thermal Design Power | 55 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Xeon Quad-core E-2414 2.60 GHz Server Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

