INTEL® XEON® PROCESSORS
Do more with your cloud computing, real-time analytics, processing for your mission-critical business, and big data insights. Improve data center efficiency and reliability to handle any workload.
- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Xeon 2 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Octa-core (8 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 16 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 3 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

