Intel® Xeon® D Processors
Intel® Xeon® D processors deliver workload optimized performance in space and power constrained environments, from the data center to the intelligent edge. These innovative, system-on-chip processors support high-density, single-socket network, storage, and cloud edge computing solutions with a range of integrated security, network, and acceleration capabilities.
- The processor features Socket BGA-2227 socket for installation on the PCB
- Xeon D product line processor for your convenience and optimal usage
- Quad-core (4 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 10 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 2.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 2.40 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2227 |
| L3 Cache | 10 MB |
| Thermal Design Power | 42 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 2.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

