Intel® Xeon® Processor D-1500 Product Family
Formerly Broadwell DE
The Intel® Xeon® processor D-1500 product family is Intel's third-generation 64-bit system on a chip (SOC) and the first Intel® Xeon® SoC based on Intel® 14 nm silicon technology. This lineup offers hardware and software scalability from two up to sixteen cores, making it the perfect choice for a broad range of high-performing, low-power solutions that will bring intelligence and Intel® Xeon® reliability, availability, and serviceability (RAS) to the edge. For applications where space is a premium, an integrated Platform Controller Hub (PCH) technology and Intel® Ethernet in a ball grid array (BGA) package offer an inspiring level of design simplicity. The Intel® Xeon® processor D-1500 product family is offered with a seven-year extended supply life and 10-year reliability for Internet of Things designs.
- The Socket BGA-1667 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon D product line processor for better usability and increased efficiency
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dodeca-core (12 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Its 3 MB L2 and 18 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 2.70 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-1667 |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache | 3 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |