Meet the Next Generation of Intel® Xeon® D Processors: D-1800 and D-2800 Family
Better performance with similar TDP, platform compatibility, a higher core count, and more flexible connectivity-just the integrated solution you need for your edge and network solutions.
Intel® Xeon® D Processors
Intel® Xeon® D processors deliver workload optimized performance in space and power constrained environments, from the data center to the intelligent edge. These innovative, system-on-chip processors support high-density, single-socket network, storage, and cloud edge computing solutions with a range of integrated security, network, and acceleration capabilities.
- The processor features Socket BGA-2227 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon 2 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 12.50 MB L2 + 15 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 2 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2227 |
| L3 Cache | 15 MB |
| L2 Cache | 12.50 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 57 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR4-2667/PC4-21300 |
| Memory Technology Supported | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 2.67 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |