Intel® Xeon® Processors
Trusted performance. Exceptional efficiency. Intel® Xeon® processors are optimized to deliver new levels of performance across the greatest range of workloads, while offering improved efficiency and lower power consumption.
- The Socket LGA-7529 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon 2.10 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 3 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Icosahecta-core (120 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 240 MB L2 + 504 MB L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 240 |
| Processor Core | Icosahecta-core (120 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-7529 |
| L3 Cache | 504 MB |
| L2 Cache | 240 MB |
| Process Technology | 3 nm |
| Thermal Design Power | 500 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 8.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 176°F (80°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

