Intel® Xeon® 6 Processors
Trusted performance. Exceptional efficiency. Intel® Xeon® 6 processors are optimized to deliver new levels of performance across the greatest range of workloads, while offering improved efficiency and lower power consumption.
- The Socket LGA-4710 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Octaconta-core (80 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 336 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 processors |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6781P Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 160 |
| Processor Core | Octaconta-core (80 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| L3 Cache | 336 MB |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 8 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | Yes |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 177.8°F (81°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

