Intel® Xeon® Processors ?
Optimized performance, scale and efficiency across a broad range of data center, edge and workstation workloads. Elevate business productivity with the consistent open Intel® architecture you know and trust.
- The processor features Socket LGA-4710 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Tetratetracontahecta-core (144 Core) 1.90 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Tetratetracontahecta-core (144 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 1.90 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 144 |
| Processor Core | Tetratetracontahecta-core (144 Core) |
| Clock Speed | 1.90 GHz |
| Overclocking Speed | 2.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| Thermal Design Power | 250 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

