Intel® Xeon® Processors ?
Optimized performance, scale and efficiency across a broad range of data center, edge and workstation workloads. Elevate business productivity with the consistent open Intel® architecture you know and trust.
- The Socket LGA-4710 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Dodecahecta-core (112 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Processor with 2 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 112 |
| Processor Core | Dodecahecta-core (112 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 2.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| Thermal Design Power | 250 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

