Intel® Xeon® 6 Processors
Trusted performance. Exceptional efficiency. Intel® Xeon® 6 processors are optimized to deliver new levels of performance across the greatest range of workloads, while offering improved efficiency and lower power consumption.
- The processor features Socket LGA-4710 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Octatetraconta-core (48 Core) 2.50 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Octatetraconta-core (48 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 288 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.50 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 processors |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6741P Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 96 |
| Processor Core | Octatetraconta-core (48 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| L3 Cache | 288 MB |
| Thermal Design Power | 300 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | Yes |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

