Intel® Xeon® Processors ?
Optimized performance, scale and efficiency across a broad range of data center, edge and workstation workloads. Elevate business productivity with the consistent open Intel® architecture you know and trust.
- The processor features Socket LGA-4710 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon Hexanonaconta-core (96 Core) 2.40 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Hexanonaconta-core (96 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Processor with 2.40 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 96 |
| Processor Core | Hexanonaconta-core (96 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| Thermal Design Power | 250 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 183.2°F (84°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

