Intel® Xeon® 6 Processors
Trusted performance. Exceptional efficiency. Intel® Xeon® 6 processors are optimized to deliver new levels of performance across the greatest range of workloads, while offering improved efficiency and lower power consumption.
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Intel Xeon processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Hexatriaconta-core (36 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 144 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6736P Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 72 |
| Processor Core | Hexatriaconta-core (36 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 4.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| L3 Cache | 144 MB |
| Thermal Design Power | 205 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | Yes |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

