- The Socket LGA-7529 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Xeon 6 product line processor for better usability and increased efficiency
- Hexanonaconta-core (96 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 432 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 3 TB maximum memory support provides efficient, dependable performance of processor
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 processors |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6966P-C Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 192 |
| Processor Core | Hexanonaconta-core (96 Core) |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-7529 |
| L3 Cache | 432 MB |
| Thermal Design Power | 550 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Maximum Memory Supported | 3 TB |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 165.2°F (74°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.