INTEL® PENTIUM® PROCESSORS
Discover new computers with amazing value powered by an Intel® Pentium® processor-from sleek laptops, 2 in 1s, and mini PCs, to stylish desktop PCs with great battery life, and performance for common applications so you can chat, shop, or surf in style.
- The processor features Socket H4 LGA-1151 socket for installation on the PCB
- With Intel Pentium processor, experience blazing speed and unleash executing multiple tasks at once get in touch with friends and family, relish entertainment, and get your work done
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Dual-core (2 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 512 KB L2 + 4 MB L3 cache memory to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 3.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 3 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| L3 Cache | 4 MB |
| L2 Cache | 512 KB |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 58 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 610 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.