Intel® Pentium® Processors
Discover new computers with amazing value powered by an Intel® Pentium® processor-from sleek laptops, 2 in 1s, and mini PCs, to stylish desktop PCs with great battery life, and performance for common applications so you can chat, shop, or surf in style.
- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- With Intel Pentium 2.20 GHz processor, experience blazing speed and unleash executing multiple tasks at once get in touch with friends and family, relish entertainment, and get your work done
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dual-core (2 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- With 3 MB integrated Level 3 cache, frequently used data can be instantly accessed
- Processor with 2.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 2.60 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-1667 |
| L3 Cache | 3 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 25 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.