This Intel® Laminar RM1 Cooler comes in the box with i7-12700, i7-12700F, i5-12600, i5-12500, i5-12400, i5-12400F, i3-12100 and i3-12100F processors. These are not sold separately to end-users.
Highlights of this cooler
- Standard size
- 3.9 BA Quiet Performance
- Intel Validated Compatibility
- Three-year Limited Warranty
- Up to 3150 rpm fan speed and heavy-duty shroud ensure safe and effective cooling
- The competent cooling system is specially designed for standard processors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Compatible Intel Socket | LGA-1700 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Maximum Fan Diameter | 3.94" |
| General Features | |
|---|---|
| Heatsink Material | Aluminum |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Fan Speed (Max) | 3150 rpm |
| Fan Speed (Min) | 600 rpm |
| Number of Fans | 1 |
| Cables | |
|---|---|
| Connectors | 4-Pin PWM |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Noise Levels | 29 dB |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Laminar RM1 Cooling Fan/Heatsink |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

