Intel® Processors and Microprocessors for All That You Do
Power your laptops, desktops, workstations, and servers with Intel® processors backed by decades of innovation. Find the performance you need for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, artificial intelligence, and more. Explore the range of options here.
- The Socket BGA-2049 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core Ultra 7 product line processor for your convenience and optimal usage
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 24 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 2.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Built-in Intel Arc 140T GPU controller for great graphics and visual quality
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 97 TOPS |
| Vendor Processor Type | Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 265H |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2049 |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HEVC Capable | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc 140T GPU |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 8.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | No |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 230°F (110°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

