- The Socket LGA-1851 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core Ultra 5 product line processor for better usability and increased efficiency
- Octadeca-core (18 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 2nd Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 30 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 4.20 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 256 GB maximum memory supported provides reliable performance with improved speed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 22 TOPS |
| Vendor Processor Type | Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ Ultra 5 processor 250KF Plus |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 18 |
| Processor Core | Octadeca-core (18 Core) |
| Clock Speed | 4.20 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache | 30 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 7.20 GHz |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core Ultra 5 Octadeca-core 250KF PLUS 4.2 GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

