Intel® Processors and Microprocessors for All That You Do
Power your laptops, desktops, workstations, and servers with Intel® processors backed by decades of innovation. Find the performance you need for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, artificial intelligence, and more. Explore the range of options here.
- The processor features Socket BGA-2049 socket for installation on the PCB
- Core Ultra 5 product line processor for better usability and increased efficiency
- Tetradeca-core (14 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 18 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- Built-in Intel Arc 140T GPU controller for improved graphics and visual quality. Supports up to 4 monitors.
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 94 TOPS |
| Vendor Processor Type | Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ Ultra 5 Processor 235H |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Dual-core Boost | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 14 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2049 |
| L3 Cache | 18 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HEVC Capable | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc 140T GPU |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 8.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Content Protection | No |
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 230°F (110°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

