Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- The Socket LGA-1851 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core Ultra 5 product line processor for your convenience and optimal usage
- Deca-core (10 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- Thermal monitoring technology processor provides an operational airflow through the cooling solution to efficiently evacuate heat out of the system
- Its 22 MB L2 and 20 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.30 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Sparsity Support | Yes |
| Total Processor Performance | 19 TOPS |
| Processor Technology | Enhanced SpeedStep Technology |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 10 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 20 MB |
| L2 Cache | 22 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | WebNN |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

