Intel® Core™ i9 Processors
This desktop processor family features an innovative architecture designed for intelligent performance (AI), immersive display and graphics, plus enhanced tuning and expandability to put gamers and PC enthusiasts fully in control of real-world experiences.
- Processor provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- Core i9 product line processor for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 30 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache | 12 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i9 Hexadeca-core i9-12900KF 3.20GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















