- Processor consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Core i9 product line processor for better usability and increased efficiency
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 13th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 36 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 5.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 36 MB |
| L2 Cache | 32 MB |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i9 i9-13900 Tetracosa-core 2 GHz Desktop Processor Upgrade |
Intel Core i9 (13th Gen) i9-13900 Tetracosa-core (24 Core) 2 GHz Processor - 36 MB L3 Cache - 32 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 5.60 GHz Overclocking Speed - Socket LGA-1700 UHD Graphics 770 Yes Graphics - 65 W - 32 Threads
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

