With an optimal balance of frequency, cores and threads, advanced tuning support and blazing connectivity, new 10th Generation Intel® Core™ processors help supercharge desktop PCs and enable incredible experiences and productivity for gamers, content creators, and mainstream users. Shatter the performance barrier and enter the realm of immersive 4K entertainment experiences and play the latest gaming titles like never before. Or simply get work done in less time by supercharging the latest business productivity applications for a higher level of collaboration and productivity. Whether you're seeking great performance out of the box, or just want to take advantage of overclocking, there's a new 10th Generation Intel® Core™ processor for you.
Key Features
-
Elite Performance
-
Seamless Connectivity & Stunning Visual Experiences
-
Advanced Tuning Support
Sometimes you need your PC to bring an extra boost-whether it's transcoding that 4K video edit or launching that new game you just installed. Now, with Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0, you can experience an automatic performance boost when running lightly threaded applications. And with Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) now available across the entire 10th Gen Intel® Core™ processor family, you can multitask with confidence, and do more simultaneously, no matter which Intel® Core™ processor you choose.
Your PC runs at its best when its components work great together. System RAM plays a vital role in helping to enable smooth, responsive performance. With select processors supporting the latest cutting-edge DDR4-2933 RAM speeds3 4, you can be confident that your entire desktop PC platform will be able to offer exceptional responsiveness.
Unleash the flexibility to do more with best-in-class connectivity, immersive entertainment and enhanced streaming.
Enjoy fast transfers of large files with greater than 2X the network speeds5 6 of 1GB Ethernet-no new cabling required. New 10th Gen Intel® Core™ processor-based desktop PCs support the new Intel® Ethernet Connection I225. Or cut the cord and take things wireless with Intel® Wi-Fi 6 AX201.
Gain ultimate control when overclocking your processor and key system components with features enabled by new unlocked and overclockable 10th Gen Intel® Core™ processors. For those looking to push the limits of performance when gaming or running demanding productivity applications, overclocking is your path to a higher level of experience. Precisely tune and get even more performance from unlocked 10th Gen Intel® Core™ processors with new precision overclocking controls designed for gamers, content creators and overclocking enthusiasts.
- The Socket LGA-1200 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core i9 product line processor for your convenience and optimal usage
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 10th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 2.50 MB L2 + 20 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 1.80 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 3 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| L3 Cache | 20 MB |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Direct Media Interface | 8 GT/s |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

