Intel® Processors for All That You Do
Intel sets the industry standard for processor innovation and performance, powering laptops, desktops, workstations and servers-for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, Artificial Intelligence, and more. Explore the range of options here.
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i7 3.60 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Dodeca-core (12 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 3.60 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 3.60 GHz |
| Overclocking Speed | 5 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 25 MB |
| L2 Cache | 11 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i7 Dodeca-core i7-12700KF 3.60GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















