Intel® Core™ i7 Processors
These processors power high-end PCs with excellent CPU performance for discrete-level graphics and AI acceleration.
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i7 Icosa-core (20 Core) 2.10 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- Icosa-core (20 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 14th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 33 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 5.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 33 MB |
| L2 Cache | 28 MB |
| Thermal Design Power | 219 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.60 GHz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i7 14700F Icosa-core 1.5 GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

