- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i7 Dodeca-core (12 Core) 1 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 12 MB L2 + 25 MB L3 cache memory to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 1 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 1 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 25 MB |
| L2 Cache | 12 MB |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i7 i7-12700TE Dodeca-core 1.0 GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

