- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i7 Tetradeca-core (14 Core) 2.30 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- Tetradeca-core (14 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 24 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 2.30 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- 4 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 24 MB |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics eligible |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

