10th Generation Intel® Core™ i7 Processors
With an optimal balance of frequency, cores and threads, advanced tuning support, and blazing connectivity, new 10th Generation Intel® Core™ processors help supercharge desktop PCs and enable incredible experiences and productivity for gamers, content creators, and mainstream users. Shatter the performance barrier and enter the realm of immersive 4K entertainment experiences and play the latest gaming, like never before. Or simply get work done in less time by supercharging the latest business productivity applications for a higher level of collaboration and productivity. Whether you're seeking great performance out of the box, or just want to take advantage of overclocking, there's a new 10th Generation Intel® Core™ processor for you.
- The processor features Socket LGA-1200 socket for installation on the PCB
- Intel Core i7 processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 10th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Its 16 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.90 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 3 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| L3 Cache | 16 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |

