- The Socket H3 LGA-1150 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 Quad-core (4 Core) 3 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- With 22 nm smaller form factor design, experience stable performance with low power consumption
- Quad-core (4 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- Processor with 22 nm processor technology for better reliance and usability
- 6 MB level 3 cache architecture to provide versatile performance and fast access to frequently used data
- Processor with 3 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 3 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Technology | Virtualization Technology |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| Processor Socket | Socket H3 LGA-1150 |
| L3 Cache | 6 MB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L1 Cache | 256 KB |
| Process Technology | 22 nm |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| Thermal Design Power | 84 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | HD 4600 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 162.9°F (72.7°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

