Intel® Processors for All That You Do
Intel sets the industry standard for processor innovation and performance, powering laptops, desktops, workstations and servers-for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, Artificial Intelligence, and more. Explore the range of options here.
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Deca-core (10 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 8.50 MB L2 + 16 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 3.70 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 16 MB |
| L2 Cache | 8.50 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i5 Deca-core i5-12600KF 3.70GHz Desktop Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















