- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 3.50 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Tetradeca-core (14 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 14th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 24 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 3.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache | 20 MB |
| Thermal Design Power | 181 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

