Performance Where You Need It Most
Get the performance you need, where you need it-whether you're a gamer, creator, streamer, or everyday user.
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 1.30 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Tetradeca-core (14 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 13th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 11.50 MB L2 + 24 MB L3 cache memory to boost the instruction processing and system performance
- Processor with 1.30 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Clock Speed | 1.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 24 MB |
| L2 Cache | 11.50 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.