Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- The Socket BGA-1744 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Deca-core (10 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 13th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Its 12 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- 96 GB maximum memory supported for optimal processor performance to ensure better usability
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | 13th Generation Intel® Core™ i5 Processors |
| Processor Parent Description | Intel® Core™ i5-1335U Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-1744 |
| L3 Cache | 12 MB |
| Thermal Design Power | 55 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 5.20 GHz |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

