Performance Where You Need It Most
Get the performance you need, where you need it-whether you're a gamer, creator, streamer, or everyday user.
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Hexa-core (6 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 12th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- Its 7.50 MB L2 and 18 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.10 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- Built-in Intel UHD Graphics 770 controller for improved graphics and visual quality. Supports up to 4 monitors.
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Intel vPro Technology | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Thermal Design Power | 35 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

