Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 Hexa-core (6 Core) 3 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Hexa-core (6 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 12th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Its 7.50 MB L2 and 18 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 18 MB |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i5 i5-12500 Hexa-core 3.00 GHz Desktop Processor |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

