Take the next evolutionary leap with the performance hybrid architecture of 12th Generation Intel® Core™ processors Get the performance you need, where you need it-whether you're a gamer, creator, streamer, or everyday user. Whatever you're into, do more of it, whenever you want.
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 12th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 18 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 4.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 18 MB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i5 i5-12500 3GHz Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

