- Processor is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Intel Core i3 processor uses less power and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications at an affordable price
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 14th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Processor with 3.50 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 65 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Core i3 Quad-core (4 Core) i3-14100F 3.5 GHz Processor |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

