- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i3 Quad-core (4 Core) 3.40 GHz uses less power and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications at an affordable price
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 13th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 10 MB L2 + 12 MB L3 cache memory rapidly retrieves the most used data to improve your system productivity
- Processor with 3.40 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 3 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache | 10 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 58 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

