Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i3 3.50 GHz processor uses less power and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications at an affordable price
- Quad-core (4 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 12th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Its 5 MB L2 and 12 MB L3 cache are good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 3.50 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Intel Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 12 MB |
| L2 Cache | 5 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | OEM |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

